Guatemala

Guatemala

Pro všechny, kteří by se rádi dozvěděli více o farmách a zemích, odkud naše kává pochází, jsme připravili další medailonek. Tentokrát Vás zveme do Guatemaly, země, kde se rodí káva s plným tělem, dokonale čistou chutí a jablečnou aciditou, kterou doprovází tóny karamelu.

Nadmořská výška: 1200-1900 m.n.m. 
Úřední jazyk: španělština a různé mateřské jazyky
Sklizeň: listopad – březen
Roční produkce kávy: 3 130 000 pytlů o hmotnosti 69 kg (sklizeň 2013)
Běžné odrůdy: Bourbon, Caturra, Catuai, Typica, Maragogype a Pache
Průměrná velikost farmy: od 1ha do 50ha

 

Základní degustační profil kávy

Guatemalská káva se pyšní svým plným tělem, dokonale čistou chutí, jablečnou aciditou a tóny karamelu. Chuťové profily se však v jednotlivých regionech velmi liší. Například v oblasti Huehuetenang se pěstují kávy, které se oproti ostatním regionům Guatemaly vyznačují svým výrazným ovocným profilem.

 

Oblasti pěstování kávy

Acatenango
V jednom z nejvyšších regionů Guatemaly (2000m.n.m) se kávovníky pěstují ve stínu v hrubé písčité půdě bohaté na minerály.

Antigua
Region Antigua je charakteristický bohatou vulkanickou půdou, slunečnými dny, nízkou vlhkostí a chladnými nocemi. Je obklopen třemi sopkami - Agua (Voda), Fuego (Oheň) a Acatenango. Čas od času Fuego pokryje svým popelem půdu, kterou tak obohatí o cenné minerální látky a zároveň se postará o vytvoření jakési vrstvy, jenž rostlinám pomáhá zadržovat potřebnou vlhkost v půdě a vyrovnat se tak s velice nízkými srážkami. Nadmořská výška se zde pohybuje od 1300 do 1600m.n.m a kávy z tohoto regionu jsou velice vhodné do směsí.

Atitlan
Atitlan je jedno z nejkrásnějších míst na světě. 90% kávy se zde pěstuje v půdě poblíž sopek, která je velice bohatá na organické látky. O vlhké mikroklima se zde stará proudění vzduchu a průzračné vody historického jezera Atitlán.

Fraijanes
Jedná se o region, pro který je charakteristická vysoká nadmořská výška (1400-1800m.n.m) a variabilní vlhkost. Pacaya Volcano, nejaktivnější sopka Guatemaly, dodává půdě důležité minerální látky a sušení kávy je díky obdobím sucha velice efektivní.

Huehuetenango (1500 - 2000 m.n.m.)
Oblast Huehuetenango je proslulá produkcí kvalitní kávy, jenž má ve srovnání s ostatními guatemalskými regiony výrazně vyšší ovocitu.

Nuevo Oriente (1300 m.n.m.)
V regionu Nuevo Oriente je zaručen dobrý vývoj kávovníků díky vyvážené půdě z metamorfované horniny.

Coban (1300 - 1500 m.n.m.)
Jedná se o celoročně chladnou oblast s vysokými dešťovými srážkami. Káva zde pomaleji zraje a v chuti je bohatá na plné sirupovité tóny.

San Marcos (1300 - 1800 m.n.m.)
Období dešťů sem přichází ve srovnání s ostatními regiony velice brzy. Vzhledem k množství srážek a časnému kvetení kávovníků většina farmářů kávu nejprve suší na slunci a poté je proces zakončen v Guardiolách (rotačních bubnových sušičkách využívaných jako alternativa k sušení kávy na slunci buď z důvodu špatného počasí, nebo malé kapacity ,,patia" - speciální prostor pro sušení kávy).

 

Metody zpracování kávy

Káva se zde zpracovává plně promytou metodou a tradičně se suší na ,,patiu".

 

Historie kávy v Guatemale

  • V druhé polovině 18. století jezuité přinesli první kávovníky jako okrasné rostliny.
  • Roku 1835 se vláda rozhodla povzbudit produkci kávy a všem farmářům, kteří vypěstují 20 000 liber kávy, přislíbila ekonomické ocenění.
  • V roce 1859 byl učiněn první export kávy do Evropy (383ks 60 kg pytlů). Po roce 1859 produkce kávy díky novému ekonomickému programu výrazně vzrostla a roku 1888 byla guatemalská káva oceněna na World Fest konajícím se v Paříži.
  • V roce 1940 byl export pozastaven kvůli druhé světové válce.
  • 1960 byl založen "Producers Union", ze kterého později vzešla "Asosiacion Nacional del Café" 
  • Po roce 2005 guatemalská káva stále získává na atraktivitě a farmáři se čím dál tím častěji zaměřují na pěstování microlotů.

Guatemala se může pochlubit dlouholetou tradicí ve výrobě vysoce kvalitní kávy. Její mikroklima, bující příroda a topografie doslova předurčují místní plantáže k produkci vynikající kávy, která patří k těm nejlepším na světě. Za zmínku stojí, že k úspěchu a udržení kvality přispívá významnou měrou národní organizace ASDECAFE, jejímž hlavním cílem je zajistit a udržet vynikající kvalitu kávy Arabica (washed) z regionů Huehuetenango a El Quiche pro mezinárodní trh. Partnery této asociace jsou skupiny producentů, kteří hospodaří v duchu trvale udržitelného rozvoje (tj. šetrně a s respektem k životnímu prostředí). V praxi to znamená především pevný závazek k ochraně životního prostředí, rovné rozdělení generovaných zisků, transparentnost podnikání a silný důraz na kvalitu a dlouhodobé vztahy s klienty i dodavateli.

ASDECAFE získalo certikáty Fair Trade, Organic a Nespresso. Jeho celková produkce činí 30 000 pytlů vyvezené kávy, které jsou distribuovány mezi místní a mezinárodní trhy.

 

Prohlédnout nabídku káv z Guatemaly

Odeslat článek známému   Vytisknout