Pražení, magie předcházející lahodnému šálku kávy.

Pražení, magie předcházející lahodnému šálku kávy.

Pražení kávy je nekončící proces poznávání, objevování a učení. Každá káva (odrůda) i každá sklizeň je jiná a neexistuje univerzální recept na to, jak připravit tu zaručeně nejlepší a nejchutnější kávu. V našem článku vám přiblížíme práci pražiče a necháme vás nahlédnout do naší pražírny.

Správné pražení dokáže v zeleném kávovém zrnu probudit i ty nejjemnější tóny a chuťové nuance. Ty se jsou ovlivněny nejen způsobem zpracování sklizně, ale i podnebím, nadmořskou výškou a samozřejmě půdou, z které kávovník čerpá sílu. To nejlepší a nejcennější pak ukládá do svých kávových třešní. Zrno, které se uvnitř skrývá, je sice nositelem chuti, ale bez správného pražení nám jeho tajemství zůstane skryto. Při pražení se mění také barva zrnek od zelené, přes světle žlutou, skořicově hnědou, tmavě hnědou až po černou. Podle barvy můžeme snadno rozeznat různé stupně pražení (světlé, střední a tmavé).

 

 

Světleji pražená káva rozvíjí původní chutě, zvláště u ovocitých káv. Čím více se káva praží, tím se tyto ovocné a karamelové tóny vytrácí a přechází v plnější tóny, připomínající oříšky, čokoládu nebo kakao. Pražení je v tomto procesu klíčové. Jednotlivé druhy káv k nám putují z nejrůznějších koutů světa a každá vyžaduje odlišný pražící profil, který zohledňuje mimo jiné i budoucí způsob přípravy. Jen tak je možné plně rozvinout její intenzivní aroma a pestrou škálu chutí, které v sobě skrývá. Zatímco u alternativních příprav jako je například aeropress nebo moka konvička oceníme světlejší pražení, u automatických kávovarů bývá ideální volbou pražení střední.

Vysoká teplota v bubnu pražírny spouští v kávovém zrnu řadu chemických reakcí a mění jej doslova před očima. Dnešní pražírny jsou napěchované nejmodernější technologií, přesto je úloha a hlavně zkušenosti pražiče v celém procesu nepostradatelné. Stačí vyšší teplota o několik stupňů, nebo pražení, které je delší či kratší než kolik by kávové zrno potřebovalo, a i ta nejkvalitnější sklizeň ztratí své kouzlo.

 

Organizace Specialty Coffee Asociation rozdělila stupně pražení kávy od lehkých, světlých a kyselých káv až po tmavé, olejnaté a hořké takto:

 

1. Light Cinnamon 
Velmi světle skořicová hnědá zrna, která mají výrazné kyselé tóny. Káva je ovoce, tedy kyselé tóny jsou zcela přirozené. V chuti je také velmi cítit chuť toastů.

2. Cinnamon
Světle hnědá zrna, s výraznými kyselými tóny. I zde je ještě cítit jemně chuť toastů.

3. New England
Světle hnědá zrna s kyselou chutí. Toastová chuť je jen velmi jemná a nevýrazná. Začíná tzv. first crack, neboli pukání kávy cca 9 minut po počátku pražení.

4. American, Light City
Kávová zrna jsou již trochu tmavší. Chuť začíná být sladší. Končí „first crack“.

5. City Plus, Medium
Zrna jsou již středně hnědé barvy. Všechny chutě kávy jsou cítit najednou.

6. Full City
Středně tmavá hnědá barva zrn. V chuti sladce hořké tóny. Na povrchu se začínají objevovat oleje.

7. Light French, Viennese
Zrna mají tmavší hnědou barvu a větší olejové flíčky. Ztrácejí kyselost, chuť má karamelové tóny a je více hořko-sladká.

8. French  
Káva se již začíná spalovat. Zrna jsou tmavě hnědá. Oleje jsou na povrchu výrazné, v chuti lehce spálené tóny. Kyselost mizí.

9. Italian
Zrna jsou již velmi tmavá. Žádná kyselost a v chuti jsou výrazné spálené tóny.

10. Spanish
Téměř černá až černá zrna, velmi olejovitá. V chuti je cítit uhlí a je celkově hořká, spálená a prázdná. Většinou se ozývá tzv. second crack.

 

Pražení na přání

Při pražení vždy respektujeme budoucí způsob přípravy kávy. V našem obchodě si můžete objednat nejen různé druhy kávy, ale také stupeň pražení. Vybírat si můžete kávy středně, světle nebo tmavě pražené. Stačí si při nákupu vybrat variantu, kterou preferujete. Ať již dáváte přednost alternativním přípravám, klasickému espressu, či přípravě kávy na automatických kávovarech, v exkluzivní řadě kávy Coffee Cub vždy najdete kávu vhodnou pro váš způsob přípravy.

Nevíte-li si rady, zavolejte/napište nám a my vám rádi poradíme!

Odeslat článek známému   Vytisknout