Kávový svět aneb alternativní způsoby přípravy kávy

Kávový svět aneb alternativní způsoby přípravy kávy

Kdo by neznal překapávanou kávu či klasické espresso? Profesionální pákové kávovary jsou srdcem a chloubou každé kvalitnější kavárny a nelze je přehlédnout. Ale svět kávy a kávových nápojů je mnohem pestřejší. Barista je ve skutečnosti alchymistou a kulinářem v jednom. Výsledkem jeho snažení jsou zajímavé a originální kávové nápoje, o kterých možná ani nevíte, že existují. Pojďme si tyto alternativní způsoby kávy představit podrobněji. Objevíte tak možná chutě, do kterých se zamilujete a zapomenete na kávu, jak ji znáte dnes.

 

French press

Jako první si představíme french press, jinak také press pot, piston či kafitiéra. Kouzlo této filtrované kávy je v jeho jednoduchosti a výsledné chuti. Stačí vlastnit mlýnek a French press konvičku a během chvíle si sami snadno připravíte výtečnou kávu. Pokud jste začátečník a s kávou se teprve seznamujete, nebo pokud nechcete nad přípravou kvalitní filtrované kávy trávit příliš času, je pro vás tento způsob přípravy jako stvořený. Příznivci French pressu mohou poděkovat francouzskému nešťastníkovi z Provence, který při přípravě své tradiční kávy (tzv. „na turka“), zapomněl do hrnku vložit namletou kávu a nalil do něj jen vroucí vodu. Do té pak vložil namletou kávu, a když přemýšlel, jak se zbavit kávové krusty, která v nápoji zůstala, nenapadlo ho nic jiného než využít obyčejného sítka. Takto byl vytvořen první french press, a to už někdy v 19. století. Přesto byl první patentovaný french press italského původu, v roce 1929 se o to zasloužil Attilio Calimani.

 

Příprava kávy ve french pressu:

Jako první předehřejte french press nalitím horké vody do nádoby. Tu poté vylijte a vsypte do nádoby odpovídající množství hrubě namleté kávy (přibližně 30 gramů na půl litru vody, voda by měla mít mezi 90-94 °C). Potom kávu zamíchejte a nechte po 3 minuty extrahovat. Na nádobu potom umístěte sítko a pomalu ji začněte stlačovat. Nápoj potom nechte ještě pár minut vydýchat. Servírujte a užívejte lahodnou chuť.

 

Aeropress

Mnohem mladší bratříček french pressu a jeden z nejoblíbenějších kávových nástrojů je bezesporu aeropress. Spojuje se v něm to nejlepší z metody french pressu a drippu. Jeho skladnost, rychlost, čistota filtrování a možnosti přípravy dělají z aeropressu unikátní přípravu s perfektním výsledkem. Není proto divu, že oproti většině alternativních způsobům příprav kávy má právě aeropress své vlastní mistrovství světa. Přitom jde opravdu o mladíčka ve světě příprav kávy. Jeho vznik se datuje do tohoto století, konkrétně do roku 2005, kdy jej vymyslel Alan Adler ze společnosti Aerobie.

Oproti frenchpressu je lehce složitější a je k němu potřeba filtračního papíru, přesto je téměř nerozbitný, lehký a skladný. Káva připravená touto metodou může být různorodá, jen podle vkusu a přání baristy. Opět není problém pořídit si aeropress domů a naučit se v něm připravovat lahodnou filtrovanou kávu podle vaší chuti.

 

Příprava kávy v aeropressu:

Do spodní nádoby připevněte píst s papírovým fitrem a propláchněte horkou vodou. Počkejte chvíli a nasypte do nádoby s filtrem jemně až středně namletou kávu. Potom položte aeropress na šálek a pomalu do nádoby vlijte horkou vodu. Promíchejte, potom přiložte a utěsněte horní nádobu aeropressu. Pomalu stlačujte. Tekutina se bude skrz píst stlačovat přes filtrační papír do hrnku. Výsledkem je chutná a čistá káva.

Druhou možností je obrácená metoda. Ta spočívá v obrácení celého aeropressu a nalití tekutiny do vrchní nádoby otvorem pro píst s filtračním papírem. Poté do vrchní nádoby vsypeme namletou kávu a zalijeme horkou vodu. Louhujeme 3 min. Po promíchání a vylouhování připevníme píst s filtračním papírem a rychlým otočením si připravíme aeropress k následujícímu stlačování kávy do šálku. Stalčení by nemělo trvat déle než 30s.

 

 

Vakuum pot

Důmyslný a na pohled velice zajímavý přístroj je vakuum pot. Tento způsob přípravy potěší nejen vaše chuťové pohárky, ale je potěchou i pro oko. V Japonsku je tato příprava kávy za pomoci hořáku velmi populární. Jeho nevýhodou je dražší cena přístroje, složitost a délka přípravy. Pokud patříte mezi ty, kteří si užívají přípravu kávy stejně jako na její chuť, vakuum pot Vám jist učaruje. Na konci tohoto velmi efektního kávového rituálu na vás čeká odměna v podobě výtečné filtrované kávy.

Příprava kávy ve vakuum potu:

Spodní baňku naplňte téměř vroucí vodou.  Následně umístěte filtr do horní nádoby pomocí malé pružinky. Trubičku zasuňte do spodní baňky v lehkém sklonu. Zapalte hořák. Jak začne voda vařit, utěsněte horní nádobu k baňce.

Po naplnění horní nádoby vodou přidejte kávu a nechte minutu vařit. Promíchejte, odstraňte hořák a nechte tekutinu ochladit. Ve chvíli, kdy proteče káva do spodní baňky, oddělejte vrchní nádobu a užijte si lahodnou kávu.  

 

 

Chemex

Designově krásným a jednoduchým způsobem na přípravu kávy je metoda vynalezená již v roce 1940 americkým chemikem Peterem Schlumbohmem. Jde o chemex, jednoduchý způsob přípravy kávy přes filtrační papír. Výhodou je, že nemusíme kávu dále přelévat, pije se rovnou z baňky, do které káva ztéká. Chemex je vkusný, jednoduchý a rychlý. Nevyužívá tlaku a jeho chuť je proto opět trochu jiná než u kávy připravené pomocí aeropressu. Velice podobnou metodou, tedy se stejnou přípravou jako u chemexu, je dripper, nebo-li V60. Na rozdíl od chemexu ale obsahuje méně hustý filtr a nejedná se o zařízení se spodní baňkou, z které se pije. Jako takový je tedy praktičtější.

Příprava kávy v chemexu:

Do horní nádoby vložíme filtrační papír. Poté prolijeme horkou vodou, aby se lépe usadil a ohřál nádobu. Víceméně rovnoměrně nasypeme polohrubě namletou kávu na filtr a prolejeme trochou vroucí vody, aby se káva spařila. Počkáme půl minuty a poté začneme rovnoměrnými, krouživými pohyby nalévat vroucí vodu (okolo 95 °C) skrz filtr s kávou do nádoby. Po 3-4 minutách voda proteče do spodní nádoby. Odděláme vrchní část s filtrem a můžeme podávat.

Ve výčtu způsobů na přípravu kávy bychom mohli pokračovat dál a dál. Kromě těchto populárních a méně tradičních způsobů jsou oblíbené přípravy také pomocí mocca konvičky či džezvy. Tyto jednodušší způsoby, známé po celém světě, jsou dalším z typů, které si oblíbila celá řada členů kávových nadšenců. Ať použijete jakoukoliv metodu, budete k ní potřebovat kvalitní mlýnek na kávu s nastavitelnou úrovní hrubosti mletí a kvalitní výběrovou kávu, vybranou a praženou s ohledem na její budoucí způsob přípravy. Oproti drahým kávovarům jsou všechny pomůcky k alternativní přípravě kávy výrazně levnější a mají řadu výhod. Když připočteme nádhernou vůni, která je v porovnání s přípravou v kávovaru výrazně intenzivnější, je jasné, proč jsou alternativní metody nedílnou součástí kávové kultury.

Odeslat článek známému   Vytisknout