Kávová linka +420 312 312 077

Cascara

Ani káva, ani čaj...

Cascara! Nápoj, který je starý stovky let a lidé ho popíjeli dříve než kávu. Zpracování kávového zrna, jeho pražení a příprava, tak jak ji známe dnes, je mnohem mladší a byla objevena až v 15. století. Přesto káva tento lahodný nápoj téměř vytlačila a dnes se s ním setkáme prakticky výlučně v  tradičních pěstitelských oblastech Etiopie a Jemenu.

Cascara stojí na křižovatce mezi kávou a čajem. Základem tohoto zapomenutého a neprávem opomíjeného nápoje je sušená dužina plodů kávovníku, nikoliv pražené kávové zrno, jako tomu je u klasické kávy. Chuť je stejně jako u kávy dána odrůdou kávovníku a také podmínkami, ve kterých je rostlina pěstována. Proto i Cascara, stejně jako zrnková káva, nabízí v šálku různé chuťové variace. Jemná a svěží chuť Cascary bývá doprovázena lehkými nasládlými tóny ovoce s náznaky višní, třešní, angreštu, melounu ibišku, ale i manga nebo dokonce tabáku. V domovských regionech Etiopie a Jemenu bývá často kombinována spolu s dalším kořením, jako je například zázvor, muškátový oříšek nebo skořice. Tento hřejivý nápoj s povzbuzující vůní je znám jako hashara (Etiopie) nebo qisher (Jemen). Zde je Cascara velmi populární a dokonce ji místní popíjeji častěji než káva. I proto, že je to méně nákladné.

Samotná příprava Cascary je velice jednoduchá, stejně jako u většiny čajů postačí slupky zalít vroucí vodou a nechat několik minut louhovat. Barva nálevu může s každou variantou nabývat různých odstínů (od slámově žluté barvy až po tmavou barvu lesního medu). Podobné vlastnosti jako u čajů nalezneme i v obsahu látek. Cascara je například velmi bohatá na antioxidanty a v porovnání s kávou se liší obsahem kofeinu, který je dán zejména množstvím slupek ve výluhu. Nikoliv však časem louhování, ten množství kofeinu ovlivní jen nepatrně. Z laboratorních výsledků pak vyplývá, že obsah kofeinu v samotných slupkách kávovníku je poměrně nízký. V porovnání s kávou je obsah kofeinu v připraveném nápoji 4-8x nižší (Anette Moldavaer, spoluzakladatelka Square Mile Coffee Roasters).

Přesto, že byl tento lahodný nápoj dlouhá staletí přehlížen, v posledních době si pomalu nachází cestu zpět a začíná se objevovat v kavárnách různě ve světě. Cascara si nově získává oblibu u farmářů z Jižní Ameriky, kteří dosud produkovali výhradně zrnkovou kávu. Příkladem je farmář Aida Batlle, jehož rodina pěstuje kávu v proslulé obasti Santa Ana (El Salvador), a káva zde sklizená je velmi ceněná. Už teď se tedy můžeme těšit na novinky ze Salvadoru nebo Bolívie!

Recept na dokonalý šálek Cascary neexistuje. Tento "staronový" nápoj si zatím hledá své místo, ale už teď je zřejmé, že jeho obliba roste. Jeho nespornou výhodou je fakt, že skýtá velký prostor pro experiementování a nabízí tak i velkou porci zábavy všem, kteří rádi objevují nové chutě. Nebojte se experimentovat a hledat variace a kombinace, které jsou Vaší chuti nejbližší!

Pokud jste si Cascaru oblíbili nebo byste ji teprve rádi ochutnali, můžete využít nabídku našeho e-shopu.