Rwanda

Rwanda

Vydejte se s námi po stopách kávy! Tentokrát jsme si pro vás připravili medailonek nabitý informacemi o méně známém, ve světě kávy však uznávaném, africkém státě jménem Rwanda. Tato malá africká země se nemůže svou produkcí cca 220 000 žoků kávy (2015) rovnat takovým obrům, jako je Etiopie (7,1 mil.) či Uganda (4,7mil). Přispívá pouze 0,2% k celkové světové produkci kávy, ale její skvělá pověst je postavena na výjimečné kvalitě a jedinečných chuťových vlastnostech.Přečtěte si příběh "země tisíců kopců", který není jen o jedinečné chuti zdejší kávy, ale také o pohnuté historii, pádech a o velkém odhodlání.

 

Nadmořská výška: 1700 - 2000 m.n.m.
Úřední jazyk: francouzština, angličtina, rwandština, svahilština
Sklizeň: březen - červen
Roční produkce kávy: 220 000 pytlů (2015)
Běžné odrůdy: drtivá většina Bourbon, ale i francouzský Mission Bourbon,  Caturra, Catuai, Catimor, mibirizi
Průměrná velikost farmy: od 1 - 4 ha
Zpracování: metoda fully-washed (plně promytá)
Populace podílející se na produkci kávy: 400 000 obyvatel

 

Základní degustační profil kávy

Chuťové profily se v závislosti na jednotlivých regionech mírně liší, ale obecně lze říci, že pro rwandské kávy je typická vysoká acidita, plné, sirupovité tělo a sladkost s rozmanitou škálou ovocných tónů od ostružin, meruněk, citrusů, rozinek... Typická je intenzivní chuť javorového sirupu a sladkých datlí. Velkou měrou se na tom podílí převládající odrůda Bourbon, která za příznivých podmínek odmění své pěstitele skvělými, vysoce kvalitními kávovými zrny. A podmínky pro pěstování kávy jsou zde opravdu výborné; tropické podnebí, výživné sopečné půdy a vysoká nadmořská výška.

 

Oblasti pěstování kávy

Káva se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách, s půdou sopečného původu, která je velmi úrodná s vysokým obsahem dusíku. Společně s podnebím tak Rwanda skýtá kávovníkům ideální podmínky pro pěstování výběrové kávy vysoké kvality a také zajímavých chuťových vlastností. Hlavními regiony jsou:

Viruga - 1900 - 2200 m.n.m., v chuti místních káv cítíme pekanové ořechy s hladkým medovým závěrem. Vynikající zejména jako espresso. 
Kivu - 1800 - 2000 m.n.m., oblast je situována podél rwandského jezera Kivu. V chuti pozorujeme odstíny zralých pomerančů a kakaa, s lehkou třešňovolimetkovou dochutí. Ideální jako espresso či drip.
Kizi Rift Valley - 1900 - 2200 m.n.m., v chuti káv z této oblasti dominují ořechové tóny a jemné náznaky jasmínu, můžete cítit také stopy muškátového oříšku a pražených kaštanů s příjemným máslovokaramelovým závěrem. Tyto kávy jsou vhodné pro jakýkoliv způsob přípravy.
Muhazi - 1400 - 1600 m.n.m., zemitá, plná, ale jemná káva, s náznaky hořké čokolády doprovázené hladkou chutí silného černého čaje. Ideální pro drip.
Akagera - 1300 - 1500 m.n.m., ostrá, jasná chuť s tóny ostružin, černého čaje či kardamomu. Ideální pro drip či ledovou kávu.

Z ostatních obalstí jmenujme regiony Gakenke, Rutsiro, Karongi, Nyamasheke, Nyagatare, Kamonyi, Kayonza, Ngoma, Kirehe, Nyamagabe a Huye.

 

Metody zpracování kávy

Nejčastěji se káva ve Rwandě zpracovává metodou washed (praná, promytá). Proces mokrého zpracování dokáže z kávového zrna dostat prakticky to nejlepší, co se v něm v době jeho zrání uložilo. Také chuť kávy je díky ni čistší a jasnější, než u metody natural (suchá). Nevýhodou je však velká spotřeba vody.

 

Historie kávy ve Rwandě

Stejně tak jako u jiných afrických států, i Rwanda se ve svých začátcích při pěstování kávy potýkala s koloniálním vlivem. Kvalita kávy vzhledem k požadavkům na nízké náklady a vysoké výnosy velmi slabá a motivace místních farmářů k rozvoji vzhledem k podmínkám prakticky nulová. Situace v kávovém odvětví se sice po roce 1990 začala postupně zlepšovat, ale tragické události z roku 1994 zastavily veškerý pokrok a vývoj v této malé zemi téměř na 10 let. Udává se, že při genocidě zemřelo přes 1 000 000 obyvatel. Káva se tak stala plodinou naděje. Investice do infrastruktury a cílené programy iniciované vládou, pomohly významně k obnově a novému začátku. Úkolem bylo zejména motivovat farmáře ke zlepšení celého procesu, od pěstování po zpracování kávy. Při své rozloze nemůže Rwanda konkurovat velkým producentům káv, navíc perfektní klimatické podmínky přímo vybízejí k pěstování kávy nejvyšší kvality. Pěstování výběrové kávy byla ta správná cesta, jak uspět na světových kávových trzích. Jen pro zajímavost, v roce 2000 činila výběrová káva z celkové produkce Rwandy čistých 0%, v roce 2017 už to bylo 52% a v roce 2020 se odhaduje podíl až na 80%.

Zlomovým okamžikem na cestě za výběrovou kávou bylo také postavení první společné družstevní stanice, kde se sklizně z okolních farem zpracovávají mokrou metodou a kterých se od té doby po celé zemi vystavělo přes 240. K mezinárodnímu uznání místních farmářů pomohl bezesporu také úspěch v prestižním Cup of Excellence, kde tato malá země ukázala, že se z ní stává producent kávy výjimečné kvality.

 

Potatoe defect (bramborový defekt)

Rwanda na své cestě vzhůru musela a musí překonávat řadu překážek a jednou z těch, které ji v současnosti nejvíce trápí je bramborový defekt (stejný problém řeší např. farmáři v Burundi). Jedná se o vadu, která je na první pohled jen stěží odhalitelná a tudíž při sklizni těžko postižitelná. Ale stačí jedno napadené kávové zrno a váš šálek získá chuť i vůni syrových brambor. Původcem je bakterie, přítomna ve vzduchu, která se ke kávovému zrnu dostává při narušení slupky plodu. Nejčastěji se tak děje, pokud jsou kávové třešně napadeny savým hmyzem, ale také intenzivním deštěm v období dozrávání sklizně.

Probíhající intenzivní výzkum, pěstování kávovníků ve stínu jiných dřevin a cílené vysazování stromů pro podporu hnízdění ptáků jsou v současnosti nadějí, jak s tímto nepříjemným onemocněním bojovat.

 

Rwandská káva si zaslouží pozornost všech, kteří chtějí kávu poznat i jinak než jen skrze její chuťový profil. Jsme rádi, že příběh této skvělé kávy píšeme i my a že se stala součástí kolekce výběrových káv Coffee Club.

Prohlédnout nabídku káv z Rwandy

Odeslat článek známému   Vytisknout